Çin Ankara Büyükelçiliği

Çin Ankara Büyükelçiliği

 -   Çin Halk Cumhuriyeti Devleti'ni Türkiye Cumhuriyeti Devleti sınırları içinde temsil eden en yetkili kurumudur. Çin Büyükelçiliği, Çin Halk Cumhuriyeti Devleti'ni Türkiye Cumhuriyeti Devleti nezdinde temsil ederken, ülkesini hükümet ve ilgili kuruluşlar düzeyinde yetki alanı içinde temsil eder.

-    Türkiye’de yaşayan Çin vatandaşlarının evlenme, doğum, ölüm, nüfus cüzdanı, noter, askerlik, vize, pasaport gibi vatandaşlık işlemlerinin yürütülmesi Ankara Çin Büyükelçiliği’nin görevi dahilindedir. 

-    Çin Büyükelçiliği,  Türkiye ile Çin Devletleri arasında ikili ticari ilişkilerin geliştirilmesi ve ülkede bulunan Çin vatandaşlarına rehberlik etmekle sorumludur. 

-   Çin'e seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları ile Türkiye'de bulunan yabancıların vize işlemleri Çin Büyükelçiliği tarafından ita edilir.

Türkiye dış temsilcilik görevini üstlenen Çin Konsolosluklarının genel amacı ise, iki ülke arasındaki siyasal, ekonomik, kültürel ilişkileri arttırmak; pasaport yenileme, tıbbi, kanuni, eğitimsel yardım sağlama, ulaşım, Türkiye’deki otoriteler ile iletişim kurma, Türkiye’de bulunan Çin vatandaşlarının ölüm, doğum, ayrılık ve yaşamsal gelişmelere karşı rehberlik etmeyi amaçlamaktadır.

Çin Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Görev Bölgesi Hangi İlleri Kapsar?

Afyon, Ankara, Aksaray, Amasya, Ağrı, Antalya, Ardahan, Bartın, Bayburt, Burdur, Çankırı, Çorum, Denizli, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Isparta, İzmir, Karabük
illerinde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve yabancı uyruklu vatandaşlar, konsolosluk işlemlerini Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği ’nde yapabilirler.

Adres: 100. Yıl, Horasan Sk., 06700 Çankaya/Ankara, Türkiye

Çin Vizesi Kaç Günde Çıkar? 

Çin Büyükelçiliği Çin vizesi başvurularının bir ay önceden yapılmasını tavsiye etmektedir. Çin vizesi başvurusu normal şartlar altında bir hafta içerisinde sonuçlanmaktadır.

 

Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Çalışma Saatleri Nedir?

Çin Büyükelçiliği hafta içi hergün Saat: 08.30 – 17.30 arasında konsolosluk hizmeti vermektedir.

Çin Büyükelçiliği, Vize Bölümü : Pazartesi, Salı ve Perşembe günleri 09:30 - 12:00 arasında vize başvurularını kabul etmektedir. Vize bölümünün çalışma saatleri, Çin'in resmi tatil ve Büyükelçiliğinin açılmadığı özel günler dışında her Pazartesi, Salı ve Perşembe günleri belirli saat aralıklarını kapsamaktadır. Vize müracaatları ile ilgili gerekli tüm değerlendirmelerin yapılabilmesi için vize başvurusunun planlanan seyahat tarihinden bir ay önce yapılması tavsiye edilir.

Çin Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü: Pazartesi- Salı ve Cuma günleri 10:00-12:00 saatleri arası Çin doğumlu Türk Vatandaşları vize başvurularını, Onay/tasdik işlemlerini, Çin vatandaşlarının Çin pasaportu ve evrak başvurularını alır.

Çin Ankara Büyükelçiliği Ulaşımı Nasıl Sağlanır?

Çin Ankara Büyükelçiliği Ankara ilinin Çankaya ilçesinde bulunan Gaziosmanpaşa semtinde bulunmaktadır. Gaziosmanpaşa güzergâhından geçen otobüsler aracılığı ile Çin Ankara Büyükelçiliği’ne ulaşım sağlanabilir.Güneşevler mevkinden hareket eden EGO 408 numaralı Güneşevler-Hasköy-Atakule-Çankaya otobüsleri ile Çankaya semtinde bulunan Ankara Kanada Büyükelçiliği'ne kolaylıkla ulaşılabilir. Ankara Kızılay bölgesinden EGO 112 numaralı otobüs ile Gaziosmanpaşa'ya ulaşım sağlanmaktadır. Ankara Bağcılar istikametinden hareket eden EGO 317 ve 317-3 numaralı otobüsler ile de GOP semtinde bulunan Çin Ankara Büyükelçiliği'ne ulaşım sağlanır.  

Çin Ankara Büyükelçiliği Tatil Günleri 2023

Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği, Türkiye resmi tatil günlerinde ve Çin resmi tatil günlerinde kapalıdır. 

 • 1-3 Ocak: yeni yıl
 • 21-27 Ocak: Çin Yeni Yılı Arifesi
 • 12 Şubat: Çin Yeni Yılı
 • 8 Mart: Dünya Kadınlar Günü
 • 3-5 Nisan: Kingming Festivali
 • 21-23 Nisan: Ramazan Bayramı- Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
 • 1-3 Mayıs: İşçi Bayramı
 • 19 Mayıs: Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
 • 25 Haziran: Duanvu Festivali
 • 29 Haziran 2 Temmuz: Kurban Bayramı
 • 1 Temmuz: Çin Kominist Partisinin Kuruluşu
 • 15 Temmuz: Demokrasi Günü
 • 30 Ağustos: Zafer Bayramı
 • 1-7 Ekim: Ay Festivali- Çin Kuruluş Yıldönümü
 • 29 Ekim: Cumhuriyet Bayramı

Çin Büyükelçiliği Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çin Büyükelçiliği vize başvurularını, Çin seyahati gerçekleştirecek kişinin pasaport türüne (umumi-hizmet-hususi-diplomatik); ait olduğu meslek grubuna ve Çin'i ziyaret sebebine göre belirlemekte ve doğru kategoride başvurunun gerçekleştirilmesine dikkat etmektedir. Çin Büyükelçiliği kısa süreli Çin vizesi başlığı altında toplanan, C-G-J2-L-M-Q2-R-S2-X2 vize kategorilerinde yapılacak başvuruları, Çin Büyükelçiliği tarafından Çin vize işlemleri için yetkili acentalar kanalıyla kabul etmektedir. Uzun süreli Çin vizeleri olan D-J1-Q1-S1-X1-Z müracaatlarını ise başvuru sahibi tarafından şahsen Çin Konsolosluğu İstanbul ve Çin Büyükelçiliği Ankara  yapılmasını istemektedir.


Ankara Çin Büyükelçiliği Vize Başvuru Formuna Nasıl Ulaşabilirim?

Çin vizesi için vize başvuru formu Türkçe olarak doldurulabilir. Çin vize başvuru formu, hiçbir sorunun karşılığı cevapsız bırakılmaması ve gerçeğe uygun bilgilerle doldurularak başvuru evraklarının arasında bulundurulması gerekmektedir. Çin Konsolosluğu başvuru sahibi hakkındaki kapsamlı bilgiye başvuru formu aracılığı ile ulaşırken, Çin vize başvuru formunda eksiksiz ve gerçeğe uygun bilgiler verilmelidir. Formda verilmiş olan bilgilerin, başvuru evraklarında bulunan bilgileri desteklemesi ise Çin Konsolosluğu’nun dikkat ettiği bir konudur. Çin Konsolosluğu vize başvuru formu ve başvuru evrakları arasında beyan edilen bilgileri dikkate alarak, uyumsuz ve gerçeğe uygun olmayan bilgilerle karşılaşması halinde vize başvuru işlemi red ile sonuçlanacaktır.

Çin vize başvuru formu için tıklayınız.

Çin Büyükelçiliği Vize Reddi

Çin Büyükelçiliği'ne vize müracaatı yapacak kişilerin pasaport geçerliliği için vize alış tarihi sonrasında 6 ay daha süresinin olmaması ve ya yabancı uyruklu vize başvuru sahiplerinin en az 1 yıllık ikamet izni olup ve ikamet izninin en az 6 geçerliliğinin bulunmaması durumunda Çin vize reddi gerçekleşecektir. Çin Büyükelçiliği Çin vize başvuru formu ile vize başvuru kategorisine uygun beyan edilen evrakların birbirini destekleyip desteklemediğini kontrol edecektir. Başvuru dosyasında tutarsız ve gerçeği yansıtmayan bilgilerle karşılaşılması halinde vize reddi gerçekleşecektir. Çin Büyükelçiliği'ne yapılan başvuruda Çin vize kategorilerinde gerekli olan tüm belge ve evrakların eksiksiz ve aslına uygun sunulması gereklidir. Aksi taktirde Çin Büyükelçiliği tarafından başvuru vize reddi ile sonuçlanacaktır. Çin Vize Başvuru Formu'nun  "Declaration" bölümünün başvuru sahibi tarafından imzalanmasının unutulması diğer bir Çin vize reddi sebebi olacaktır. 

Çin Büyükelçiliği Konsolosluk İşlemleri Nedir?

Çin Büyükelçiliği, Çin Halk Cumhuriyeti sınırları içerisinde kullanmak amacıyla Çin'e gönderilmesi planlanan ve Türkiye Çin Devleti temsilcilikleri tarafından yetkili oldukları bölge içerisine giren illerden yapılan konsolosluk işlem başvurularını kabul etmektedir. Çin Ankara Büyükelçiliği ve Çin İstanbul Başkonsolosluğu tarafından her türlü evrak için istenilen noterlik işlemi ya da tasdik işlemi için yapılan başvurular  7 gün içinde sonuçlanmaktadır.  

Noter İşlemleri Nasıl Yapılır?

Türkiye resmi kurumları tarafından öncelikle onaylanması gereken evrakın sonrasında başvurunun hangi ilden yapıldığına bağlı olarak Çin Büyükelçiliği ya da Çin Konsolosluğu'nun yetki alanı içinde evrakın onaylatılması gerekmektedir. Yurt dışı bağlantılı evrakların öncelikle yerel noter kuruluşunda noter işlemleri yapılmalıdır. Eğer resmi evrak, yurt içinde kullanılmak üzere gönderilmesi durumunda Dışişleri Bakanlığı veya Dışişleri Bakanlığı'nın yetki verdiği kuruluş ve Türkiye'de görevli olan Çin Büyükelçiliği veya Çin Konsoloslukları tarafından onaylanmalıdır.

Noter işlemlerinin yapılabilmesi için gereken şartlar Nedir?

-İlgili şahıs ebedi ikamet hakkına veya ilgili yerde yasal olarak 6 aydan fazla ikamet edebilme hakkına sahip Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşı olmalıdır. Bekarlık belgesi onayı için ilgili şahıs  Çin Büyükelçiliği'ne veya Çin Başkonsolosluğu'na gelmeli ve kendi pasaport, ikametgah belgesi, bekarlık beyannamesi ve iki Çin uyruklu şahidin kanıt belgeleri ile birlikte başvuru da bulunmalıdır.

-Yurt dışına çıkmadan önce yasal olarak evlilik yaşına ulaşanlar için Türkiye'deki noter tarafından hazırlanmış bekarlık belgesi sunulmalıdır. İlgili şahıs tarafından konsolos görevlisi şahitliğinde bekarlık beyannamesi imzalanmalıdır.

Evrak Tasdik İşlemleri Nasıl Yapılır?

Çin Büyükelçiliği, Çin Halk Cumhuriyeti sınırları içerisinde kullanmak amacıyla, Çin'e gönderilmesi gereken resmi evrakların tasdik işlemleri için yetki alanı içinde bulunan Afyon, Ankara, Aksaray, Amasya, Ağrı, Antalya, Ardahan, Bartın, Bayburt, Burdur, Çankırı, Çorum, Denizli, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Isparta, İzmir, Karabük illerinden yapılan başvuru işlemlerini kabul etmektedir. Onay süresi 7 gündür.

Çin Büyükelçiliği Resmi Belge Tasdik İşlemleri Nedir?

-Kişiye ait resmi belgeler: Sabıka kaydı, nüfus kayıt örneği, kimlik/pasaport, diploma, tapu, şahsi banka dökümü, muvafakatname/taahütname, doğum belgesi, öğrenci belgesi...
-Kuruluş/kuruma ait resmi ve ticari belgeler: Faaliyet belgesi, vergi levhası, imza sirküleri, ticaret sicil gazetesi, şirketin banka dökümleri, atama mektubu, referans mektubu, mahkemeye sunulacak ekspertiz raporları...

1-Tasdik edilecek belgenin yeminli tercüman tarafından Çince veya İngilizce yapılmış tercümesi, noter tarafından onaylanır.

2-Ayrıca İstanbul Valiliği Hukuk İşleri Şubesi Hukuk İşleri Şube Müdürü veya Şube Şefi tarafından onaylanmalıdır. Evraklar diğer il valiliklerinde onaylanması halinde tekrar İstanbul Valiliği tarafından da tasdik edilmelidir. 
3- Tasdik ettirilecek evrakların bir nüsha fotokopileri alınmalıdır.

Evrakların Çin Büyükelçiliği ve ya Çin Başkonsolosluğu tarafından onaylanma işlemi Nasıl Yapılır?

Şahsi evrakların başvuru şekli: Evrak sahibi, T.C. Nüfus cüzdanı ile şahsen Çin Konsolosluğu'na başvuruda bulunur ve ya Noterden "Vekaletname aslı" ile üçüncü bir kişiye yetki verebilir. Gelen kişi Onay Başvuru Formu, T.C. Nüfus Cüzdanı fotokopisi ve/veya vekaletname aslı, onaylanacak evrakların asılları ve fotokopileri ile birlikte başvuru yapmalıdır. 


- Ticari evrakların başvuru şekli: Evrak sahibi, İmza Sirküleri ve T.C. Nüfus Cüzdanı ile birlikte şahsen Çin Konsolosluğu'na başvurmalıdır. Söz konusu şirketin antentli kağıdına imzalı kaşeli 'Yetki Belgesi' ve İmza Sirküleri örneği ile üçüncü kişi yetkilendirilir. Onay Başvuru Formu, T.C. Nüfus Cüzdanı fotokopisi, Yetki belgesi aslı, İmza Sirküleri fotokopisi, tasdik edilecek evrakların asılları ve fotokopileri ile başvuru yapılmalıdır.

Çin Büyükelçiliği Nerededir?

Duyurular

Türkiye'de yaşayan Çin vatandaşları için Konsolosluk başvuru saatleri

Çin Başkonsolosluğu Çin vatandaşları için, vize, evrak, belge, tescil, pasaport ve kimlik çıkarma işlemleri için çalışma saatleri hafta ...
2023-08-03 18:07:23

Çin İstanbul Başkonsolosluğu Yetki Bölgesi

İSTANBUL   BURSA   İZMİR   EDİRNE   KIRKLARELİ   TEKİRDAĞ   KOCAELİ   BALIKESİR   ÇANAKKALE   M...
2023-08-03 18:06:58

Çin Konsolosluk Pasaport Sistemi Hakkında Bilgilendirme

Çin Başkonsolosluk İstanbul web sitesinde vize bölümü seçeneklerini kullanarak konu ile ilgili olan şifrenizi girerek tamamlanmış olan başv...
2023-08-03 18:06:38

Çin Konsolosluk Acente Çalışma Saatleri

Pazartesi, Çarşamba, Cuma günleri   Sabah: 09:00-10:00 saatleri arası acenta başvuruları (tüm vize başvuruları acenta vasıtasıyla k...
2023-08-03 18:05:59
Tüm Duyurular
Ankara Büyükelçiliği