İzmir Başkonsolosluğu

Çin İzmir Başkonsolosluğu


-    Çin Halk Cumhuriyeti İzmir Konsolosu ve İzmir Çin Başkonsolosluğu, Çin Halk Cumhuriyeti’nin çıkarlarını korumakla yükümlüdür.   
-    Çin İzmir Konsolosluğu, İzmir halkı ile Türk halkı arasında bir köprü olmayı vazife edinmiştir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile Çin Halk Cumhuriyeti Devleti arasında ikili ticari ilişkilerini geliştirmek ve bu ülkede yaşayan Çin vatandaşlarını himaye etmeyi ve ülke sınırları içinde gereksinim duyduğu alanlarda rehberlik etmeyi amaçlamaktadır.  
-    Çin İzmir Başkonsolosluğu,  Çin Halk Cumhuriyeti’ne seyahat etmek isteyen kişilere de Çin vize işlem başvurularını kabul etmektedir.
-    Türkiye’de yaşayan Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşlarının evlenme, doğum, ölüm, nüfus cüzdanı, noter, askerlik, pasaport gibi işleri Çin Konsolosluğu sorumluluk alanında yer alır. 
-    Çin Halk Cumhuriyeti kanunları uyarınca Çin Halk Cumhuriyeti’ne karşı borçlu olunan vergileri toplamak Çin Konsolosluğu’nun görevi dâhilindedir.  

Çin İzmir Başkonsolosluğu Adresi Nedir?

Altıevler Mahallesi, Yalçın Sokak, No:22, Narlıdere, İzmir

Çin İzmir Başkonsolosluğu Telefon Numarası Nedir?

Telefon: 90 232 238 89 26  Faks: 90 232 238 89 25

Çin İzmir Başkonsolosluğu Görev Bölgesine Hangi İller Dahildir?

Çin Halk Cumhuriyeti İzmir Konsolosluğunun görev bölgesi olan İzmir, Aydın, Muğla, Isparta, Burdur, Denizli, Uşak ve Antalya illerinden yapılacak olan Çin vizesi başvurularını yetkili acentalar üzerinden kabul etmektedir. İzmir ve çevresinde yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve yabancı uyruklu vatandaşlar, Çin vize işlemlerini Çin İzmir Başkonsolosluğu’na yapabilirler.

Çin Konsolosluğu 2023 Tatil Günleri Nedir?

 • 1-3 Ocak: yeni yıl
 • 21-27 Ocak: Çin Yeni Yılı Arifesi
 • 12 Şubat: Çin Yeni Yılı
 • 8 Mart: Dünya Kadınlar Günü
 • 3-5 Nisan: Kingming Festivali
 • 21-23 Nisan: Ramazan Bayramı- Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
 • 1-3 Mayıs: İşçi Bayramı
 • 19 Mayıs: Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
 • 25 Haziran: Duanvu Festivali
 • 29 Haziran 2 Temmuz: Kurban Bayramı
 • 1 Temmuz: Çin Kominist Partisinin Kuruluşu
 • 15 Temmuz: Demokrasi Günü
 • 30 Ağustos: Zafer Bayramı
 • 1-7 Ekim: Ay Festivali- Çin Kuruluş Yıldönümü
 • 29 Ekim: Cumhuriyet Bayramı

Çin İzmir Başkonsolosluğuna Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Çin İzmir Başkonsolosluğu İzmir ilinin Narlıdere ilçesinde bulunmaktadır. Narlıdere üzerinden geçen otobüsler aracılığı ile Çin İzmir Başkonsolosluğu’na ulaşım sağlayabilirsiniz.

İzmir Çin Başkonsolosluğu Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İzmir Çin Başkonsolosluğu vize başvurularını, Çin seyahati gerçekleştirecek kişinin pasaport türüne (umumi-hizmet-hususi-diplomatik); ait olduğu meslek grubuna ve Çin'i ziyaret sebebine göre belirlemekte ve doğru kategoride başvurunun gerçekleştirilmesine dikkat etmektedir.

Çin Konsolosluğu kısa süreli Çin vizesi başlığı altında toplanan, C-G-J2-L-M-Q2-R-S2-X2 vize kategorilerinde yapılacak başvuruları, Çin Konsolosluğu tarafından Çin vize işlemleri için yetkilendirilmiş acentalar kanalıyla kabul etmektedir. Uzun süreli Çin vizeleri olan D-J1-Q1-S1-X1-Z müracaatları ise başvuru sahibi tarafından şahsen Çin Başkonsolosluğu İzmir yapılmalıdır.
İzmir Çin Başkonsolosluğu Vize Başvuru Formuna Nasıl Ulaşabilirim?

Çin vize işlemleri için vize başvuru formu Türkçe olarak doldurulabilir. Çin vize başvuru formu, hiçbir sorunun karşılığı cevapsız bırakılmaması ve gerçeğe uygun bilgilerle doldurularak başvuru evraklarının arasında hazır olması gerekmektedir. Çin Konsolosluğu başvuru sahibi hakkındaki kapsamlı bilgiye başvuru formu aracılığı ile ulaşırken, Çin vize başvuru formunda eksiksiz ve gerçeğe uygun bilgiler beyan edilmelidir. Formda verilmiş olan bilgilerin, başvuru evraklarında bulunan bilgileri desteklemesi ise Çin Konsolosluğu’nun dikkat ettiği bir konudur. Çin Konsolosluğu vize başvuru formu ve başvuru evrakları arasında beyan edilen bilgileri dikkate alarak, uyumsuz ve gerçeğe uygun olmayan bilgilerle karşılaşması halinde vize başvuru işlemi red ile sonuçlandırlmaktadır.

Çin vize başvuru formu için tıklayınız.

Çin İzmir Başkonsolosluğu Çin Vize Ücretleri Nedir?

Çin’e yapılacak olan seyahatin türü, vize giriş sayısı ve seyahat süresine göre vize ücreti konsolosluk tarafından düzenlenmektedir.

Çin Konsolosluğu Vize Reddi Durumunda Ne Yaparım?

İzmir Çin Başkonsolosluğu'na vize müracaatı yapacak kişilerin pasaport geçerliliği için Çin vize alış tarihi sonrasında daha 6 ay sürenin olmaması ve ya yabancı uyruklu vize başvuru sahiplerinin en az 1 yıllık ikamet izninin en az 6 geçerliliğinin bulunmaması durumunda Çin vize başvurusu red ile sonuçlanacaktır. 

Çin Konsolosluğu Çin vize başvuru formu ile vize başvuru kategorisine uygun beyan edilen evrakların birbirini destekleyip desteklemediğini kontrol etmektedir. Başvuru dosyasında tutarsız ve gerçeği yansıtmayan bilgilerle karşılaşılması halinde vize reddi gerçekleşecektir.

Çin Konsolosluğu'na yapılan başvuruda Çin vize kategorilerinde gerekli olan tüm belge ve evrakların eksiksiz ve aslına uygun sunulması gereklidir. Aksi taktirde Çin Konsolosluğu tarafından başvuru vize reddi ile sonuçlandırılacaktır.

Çin Vize Başvuru Formu'nun  "Declaration" bölümünün başvuru sahibi tarafından imzalanmasının unutulması diğer bir Çin vize reddi sebebi olacaktır. 
 

İzmir Çin Başkonsolosluğu Konsolosluk İşlemleri Nedir?

Çin Devleti sınırları içerisinde kullanılmak amacıyla hazırlanması gereken resmi evrak işlemleri için Çin İzmir Başkonsolosluğu, yetkili olduğu İzmir, Aydın, Muğla, Isparta, Burdur, Denizli, Uşak ve Antalya illerinden yapılan başvuruları kabul etmektedir. Çin İzmir Başkonsolosluğu, her türlü evrak için istenilen noterlik işlemi ya da tasdik işlemini  7 gün içinde sonuçlandırmaktadır.  

Noterlik İşlemleri:

Türkiye resmi kurumları tarafından öncelikle onaylanması gereken evrakın sonrasında başvurunun hangi ilden yapıldığına bağlı olarak Çin Büyükelçiliği ya da Çin Konsolosluğu'nun yetki alanı içinde evrakın onaylatılması gerekmektedir. Yurt dışı bağlantılı evrakların öncelikle yerel noter kuruluşunda noter işlemleri yapılmalıdır. Eğer resmi evrak, yurt içinde kullanılmak üzere gönderilmesi durumunda Dışişleri Bakanlığı veya Dışişleri Bakanlığı'nın yetki verdiği kuruluş ve Türkiye'de görevli olan Çin Büyükelçiliği veya Çin Konsoloslukları tarafından onaylatılması gerekmektedir.

Noter işlemlerinin yapılabilmesi için gereken şartlar nedir?

-İlgili şahıs ebedi ikamet hakkına veya ilgili yerde yasal olarak 6 aydan fazla ikamet edebilme hakkına sahip Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşı olmalıdır. Bekarlık belgesi onayı için ilgili şahıs  Çin Büyükelçiliği'ne veya Çin Başkonsolosluğu'na gelmeli ve kendi pasaport, ikametgah belgesi, bekarlık beyannamesi ve iki Çin uyruklu şahidin kanıt belgeleri ile birlikte başvuru da bulunmalıdır.

-Yurt dışına çıkmadan önce yasal olarak evlilik yaşına ulaşanlar için Türkiye'deki noter tarafından hazırlanmış bekarlık belgesi sunulmalıdır. İlgili şahıs tarafından konsolos görevlisi şahitliğinde bekarlık beyannamesi imzalanmalıdır.

Çin Konsolosluğu Evrak Tasdik İşlemleri Nedir?

İzmir Çin Başkonsolosluğu, Çin Devleti sınırları içerisinde kullanmak amacıyla, Çin'e gönderilmesi gereken resmi evrakların tasdik işlemleri için yetki alanı içinde bulunan İzmir, Aydın, Muğla, Isparta, Burdur, Denizli, Uşak ve Antalya illerinden yapılan başvuru işlemlerini kabul etmektedir. Onay süresi 7 gündür.

Çin Konsolosluğu Resmi Belge Tasdik İşlemi Nedir?

-Kişiye ait resmi belgeler: Sabıka kaydı, nüfus kayıt örneği, kimlik/pasaport, diploma, tapu, şahsi banka dökümü, muvafakatname/taahütname, doğum belgesi, öğrenci belgesi...
-Kuruluş/kuruma ait resmi ve ticari belgeler: Faaliyet belgesi, vergi levhası, imza sirküleri, ticaret sicil gazetesi, şirketin banka dökümleri, atama mektubu, referans mektubu, mahkemeye sunulacak ekspertiz raporları...

1-Tasdik edilecek belgenin yeminli tercüman tarafından Çince veya İngilizce yapılmış tercümesi, noter tarafından onaylanır.

2-Ayrıca İstanbul Valiliği Hukuk İşleri Şubesi Hukuk İşleri Şube Müdürü veya Şube Şefi tarafından onaylanmalıdır. Evraklar diğer il valiliklerinde onaylanması halinde tekrar İstanbul Valiliği tarafından da tasdik edilmelidir. 
3- Tasdik ettirilecek evrakların bir nüsha fotokopileri alınmalıdır.

Evrakların Çin Konsolosluğu tarafından onaylanma işlemi nasıl yapılır?

- Şahsi evrakların başvuru şekli: Evrak sahibi, T.C. Nüfus cüzdanı ile şahsen Çin Konsolosluğu'na başvuruda bulunur ve ya Noterden "Vekaletname aslı" ile üçüncü bir kişiye yetki verebilir. Gelen kişi Onay Başvuru Formu, T.C. Nüfus Cüzdanı fotokopisi ve/veya vekaletname aslı, onaylanacak evrakların asılları ve fotokopileri ile birlikte başvuru yapmalıdır. 


- Ticari evrakların başvuru şekli: Evrak sahibi, İmza Sirküleri ve T.C. Nüfus Cüzdanı ile birlikte şahsen Çin Konsolosluğu'na başvurmalıdır. Söz konusu şirketin antentli kağıdına imzalı kaşeli 'Yetki Belgesi' ve İmza Sirküleri örneği ile üçüncü kişi yetkilendirilir. Onay Başvuru Formu, T.C. Nüfus Cüzdanı fotokopisi, Yetki belgesi aslı, İmza Sirküleri fotokopisi, tasdik edilecek evrakların asılları ve fotokopileri ile başvuru yapılmalıdır.

Çin Konsolosluğu Pasaport Yenileme İşlemi Nedir?

Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan Çin vatandaşları tüm konsolosluk işlemlerini ve süresi dolmak üzere olan pasaportlarını yenileme işlemini İzmir Çin Başkonsolosluğu'nda gerçekleştirebilirler.

Çin İzmir Başkonsolosluğu Nerede?

Duyurular

Türkiye'de yaşayan Çin vatandaşları için Konsolosluk başvuru saatleri

Çin Başkonsolosluğu Çin vatandaşları için, vize, evrak, belge, tescil, pasaport ve kimlik çıkarma işlemleri için çalışma saatleri hafta ...
2023-08-03 18:07:23

Çin İstanbul Başkonsolosluğu Yetki Bölgesi

İSTANBUL   BURSA   İZMİR   EDİRNE   KIRKLARELİ   TEKİRDAĞ   KOCAELİ   BALIKESİR   ÇANAKKALE   M...
2023-08-03 18:06:58

Çin Konsolosluk Pasaport Sistemi Hakkında Bilgilendirme

Çin Başkonsolosluk İstanbul web sitesinde vize bölümü seçeneklerini kullanarak konu ile ilgili olan şifrenizi girerek tamamlanmış olan başv...
2023-08-03 18:06:38

Çin Konsolosluk Acente Çalışma Saatleri

Pazartesi, Çarşamba, Cuma günleri   Sabah: 09:00-10:00 saatleri arası acenta başvuruları (tüm vize başvuruları acenta vasıtasıyla k...
2023-08-03 18:05:59
Tüm Duyurular
İzmir Başkonsolosluğu