Çin Konsoloslugu Vize Başvurusu

Çin Vizesi

Çin seyahati gerçekleştirecek TC vatandaşları, Çin vizesi başvurusunda bulunmak için, Çin Konsolosluğunun yetkilendirmiş olduğu acenteler aracılığıyla yapabilmektedir. Çin vize işlemleri için Çin Konsolosluğu tarafın yetkilendirilmiş acenteler aracılığıyla vize başvurularınızı yapabilirsiniz. Çin Başkonsolosluğu İstanbul veya Çin Büyükelçiliği Ankara Konsolosluk bölümü direk olarak yapılan Çin vizesi başvurularını ise kabul etmemektedir.

Çin vizesi için ilk defa başvuruda bulunacak olan kişilere Çin Konsolosluğu tek girişli Çin vizesi verecektir. Tek girişli Çin vizesi ile Çin Halk Cumhuriyetine bir defa olmak üzere girilebilirken tek ve çift girişli Çin vizesi süresinin geçerliliği ise 3 ay olacaktır. Alacak olduğunuz tek ve çift girişli Çin vizesi ile 90 gün içerisinde sadece 30 gün kalınabilecektir. Çin vizesi, işlemlerinizin normal seyrinde ilerlemesi halinde (eksik evrak, konsolosluğun isteyebileceği ek süre bulunmaması) 7 ila 10 iş günü içerisinde alınabilecektir.

Çin vizesi için ekspres Çin vizesi uygulaması bulunurken normal Çin vize işlemleri için ödeyecek olduğunuz Çin vize ücretlerine ek bir ücret eklenmesi halinde 7 – 10 iş günü gibi söz konusu süreden daha kısa bir sürede Çin vizesi alınabilecektir.  6 aylık veya 1 yıllık yapılacak olan Çin vizesi başvurularında ise ekspres Çin vizesi uygulaması yoktur.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Çin Halk Cumhuriyetine giriş yapması halinde 24 saat içerisinde ülkenin kamu güvenliğinden sorumlu birimlerine giderek adres bildirmeleri zorunludur. Çin Halk Cumhuriyetinden Hong Kong ve Makau’ya geçilecek olunması halinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bu bölgelerin vizelerini almaları gerekmeyecektir. Çin vizesi yetkili acenteleri ile birlikte yapılacak olan Çin vize başvuruları sadece Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri gerçekleştirilebilecektir.

Çin Vizesi Nasıl Alınır?

Çin vizesi, Çin Başkonsolosluğu İstanbul tarafından yetkilendirilmiş acenteler ile alınmaktadır. Çin Başkonsolosluğu İstanbul veya Ankara Çin Büyükelçiliği Konsolosluk bölümü şahsi olarak yapılacak başvuruları ise kabul etmez. Çin vizesi için gerekli evraklar yetkili acenteler aracılığıyla eksiksiz ve başarılı bir şekilde tamamlanmalıdır. Çin vizesi ücreti konuyla ilgili bankaya yatırılmasıyla Çin vizesi alınabilecektir.

Çin Vizesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Çin vizesi için gerekli belgeler yapacağınız seyahatin içeriğine göre değişiklik gösterir. Çin’e yapılacak olan seyahat fuar, konferans toplantı ve ticari bir gerekçe içermesi halinde ticari Çin vizesi, kısa süreli, davetiyesiz bir seyahatte bulunulması halinde turistik Çin vizesi, akraba ve ülkede bulunan bir arkadaşınızın ziyaret edilecek olması halinde Çin aile/akraba/ziyaret vizesi başvurusunda bulunmalıdır.

Çin Halk Cumhuriyeti seyahatinizin içeriği Çin vizesi için gerekli evraklarınızı belirleyecektir, seyahatinizin amacına göre vize başvurusunda bulunmayı göz önünde bulundurmalısınız.

Ayrıca bu web sitesinin Çin turistik vize, Çin ticari vize, Çin ziyaret vizesi butonlarını tıklayarak Çin vizesi için gerekli evrakları öğrenebilirsiniz.
Seyahat türünüz ve seyahatinizin süresi Çin vizesi ücretlerini belirleyecektir.
Çin Vize Başvuru Formu Nasıl Yazılır?

Çin vize başvuru formu, Çin Başkonsolosluğu tarafından hazırlanmış resmi bir belgedir. Çin vize başvuru formu, Çin Konsolosluğunun vize başvuru sahipleri hakkında bilgi edinebilmesini sağlarken eksiksiz ve gerçeğe uygun bilgilerle doldurulmalıdır. Çin vize başvuru formu olmadan yapılacak olan tüm vize başvurularını Çin Konsolosluğu geri çevirecektir. Çin vize başvuru formu eksiksiz, gerçeğe uygun bilgilerle ve büyük harfle doldurulmalıdır. Çin vize başvuru formu İngilizce ve Çin’ce olarak doldurulabilirken başvuru belgeleri arasında bulundurulması zorunludur. Ayrıca Çin vizesi başvuru formunda verilecek olan bilgilerin Çin vizesi başvuru evraklarında bulunan bilgileri desteklemesini ise Çin Başkonsolosluğu göz önünde bulunduracaktır.

Çin Vizesi Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir?

  • Çin Konsolosluğu 1 Eylül tarihinden itibaren tüm Çin F vizelerini M vize olarak değiştirecektir.
  • Çin vizesi için başvuruda bulunacak olan yabancı uyruklu vize başvuru sahiplerinin en az 1 yıllık ikamet izni olup ve ikamet izninin en az 6 geçerliliği bulunmalıdır.
  • Çin vize işlemleri için son 10 yıl içerisinde alınmış en az 6 ay geçerli ve en az 2 boş sayfası bulunan pasaportlar kullanılmalıdır.
  • Türkiye’den yapılacak olan Çin vizesi başvuruları için resmi davetiye istenen ülkeler,
  • (Nijerya, Pakistan, Fransa, Gana, Irak, Hindistan, Kongo)
  • Çin vizesi için Türkiye’den başvuru yapamayan ülkeler (Vatikan, Kosova, KKTC, İran, Suriye, Yemen, Suudi Arabistan, Bangladeş, Afganistan, Tacikistan, Kırgızistan, Mali, Cezayir, Lübnan, Mısır, Libya, Somali)

Duyurular

Türkiye'de yaşayan Çin vatandaşları için Konsolosluk başvuru saatleri

Çin Başkonsolosluğu Çin vatandaşları için, vize, evrak, belge, tescil, pasaport ve kimlik çıkarma işlemleri için çalışma saatleri hafta ...
2023-08-03 18:07:23

Çin İstanbul Başkonsolosluğu Yetki Bölgesi

İSTANBUL   BURSA   İZMİR   EDİRNE   KIRKLARELİ   TEKİRDAĞ   KOCAELİ   BALIKESİR   ÇANAKKALE   M...
2023-08-03 18:06:58

Çin Konsolosluk Pasaport Sistemi Hakkında Bilgilendirme

Çin Başkonsolosluk İstanbul web sitesinde vize bölümü seçeneklerini kullanarak konu ile ilgili olan şifrenizi girerek tamamlanmış olan başv...
2023-08-03 18:06:38

Çin Konsolosluk Acente Çalışma Saatleri

Pazartesi, Çarşamba, Cuma günleri   Sabah: 09:00-10:00 saatleri arası acenta başvuruları (tüm vize başvuruları acenta vasıtasıyla k...
2023-08-03 18:05:59
Tüm Duyurular
Çin Vizesi Başvuru