Çin Vizesi Yetkili Acentelere İlişkin

Çin Halk Cumhuriyeti’ne seyahat etmeyi planlayan Umuma Mahsus (Bordo) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Çin topraklarına giriş yapabilmek için Çin vizesi işlemlerine başvuru yapmakla yükümlüdür.

Türkiye Cumhuriyeti resmi pasaportları olarak kabul edilen Diplomatik (Kırmızı veya Siyah) Pasaport, Hizmet (Gri) Pasaportu ve Hususi (Yeşil) pasaport sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ise, Çin Halk Cumhuriyeti’ne yapacakları 1 yıl içerisinde 30 gün ile sınırlı olan seyahatleri için Çin Konsolosluğu vize işlemlerine tabi tutulmamaktadır.

Çin Başkonsolosluğu, ilk defa Çin Halk Cumhuriyetine gidecek olan başvuru sahipleri için tek girişli Çin vizesi vermektedir. Tek girişli Çin vizesi ile Çin Halk Cumhuriyeti’ne yalnızca bir defa seyahat edilebilmektedir.

Çin Konsolosluğu normal şartlar altında acil vize başvurularını kabul etmemektedir. Ancak, başvurunun gerçekleştirildiği gün acil vize gerekçesi olarak sunulan gerekçenin (kaza, ölüm, hükümetler arası toplantı gibi) istenmeyen nedenlerle meydana gelmiş olması durumunda acil vize başvuruları 25 dolar extra ücret alınarak kabul edilir.

Çin vizesi başvuru işlemleri

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Çin Başkonsolosluğu (İstanbul) ve Çin Büyükelçiliği (Ankara) Temsilcilikleri bulunmaktadır. Çin vizesine başvuruda bulunan kişilerin başvuru işlemlerinin değerlendirilmesi ve sonuçlandırılması konusunda karar yetkisi Çin Başkonsolosluğu ve Çin Büyükelçiliği’ne aittir.

Ancak, Çin Başkonsolosluğu tarafından beyan edildiği üzere; Haziran 2007 tarihi itibariyle, Çin Halk Cumhuriyeti’ne resmi ziyaret, öğrenci, iş ve turistik grup gezisi gibi amaçlarla seyahat edecek olan kişilerin Çin vizesi başvuruları Başkonsolosluk tarafından doğrudan alınmamaktadır. Dolayısıyla bu vize türlerinden herhangi birine başvuru yapmak isteyen kişiler, başvuru işlemlerini Çin Başkonsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş kurumlar ve Vize Başvuru Merkezleri ile Turizm/Seyahat Acenteleri aracılığı ile yaptıracaklardır.

Söz konusu uygulama ile birlikte getirilen diğer bir kural ise, Türkiye vatandaşlığına geçmiş bulunan Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşlarını ilgilendirmektedir. Türkiye vatandaşı konumundaki Çinliler Çin’de bulunan akrabalarını ziyaret etmek istediklerinde, Çin Başkonsolosluğu’na doğrudan giderek Çin vizesi başvurusunda bulunmak zorundadırlar. 

Çin vizesi başvurusu yapılabilecek kurumlar

Çin Başkonsolosluğu tarafından vize başvuru kabul etme yetkisi verilen kurumlar ve Vize Başvuru Merkezleri ile Turizm/Seyahat acentelerine ilişkin bilgiler aşağıdaki gibidir. 

Jade Turizm Reklam Pazarlama İç ve Dış Ticaret Limited Şirketi
Jia Dış Ticaret Turizm ve İnşaat Sanayi Limited Şirketi
Ligarba Turizm Ticaret Sanayi Limited Şirketi 
CCS Turizm Ticaret LimitedŞirketi,
Çin Turizm Tekstil Gıda Reklam Bilgisayar Sağlık Dış Ticaret Eğitim ve Kültür Merkezi Ticaret Anonim Şirketi
Geo Turizm Yatırım ve İşletmecilik Anonim Şirketi
Setur Servis Turistik AnonimŞirketi
MediTour
MingMing Travel

Önemli Not: Çin vizesi için Ankara’dan başvuru yapacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Çin ticari vize, Çin ziyaretçi vizesi, Çin öğrenci vizesi, Çin çalışma vizesi başvurularını Çin Büyükelçiliği’ne doğrudan yapabilirler.

Duyurular

Türkiye'de yaşayan Çin vatandaşları için Konsolosluk başvuru saatleri

Çin Başkonsolosluğu Çin vatandaşları için, vize, evrak, belge, tescil, pasaport ve kimlik çıkarma işlemleri için çalışma saatleri hafta ...
2023-08-03 18:07:23

Çin İstanbul Başkonsolosluğu Yetki Bölgesi

İSTANBUL   BURSA   İZMİR   EDİRNE   KIRKLARELİ   TEKİRDAĞ   KOCAELİ   BALIKESİR   ÇANAKKALE   M...
2023-08-03 18:06:58

Çin Konsolosluk Pasaport Sistemi Hakkında Bilgilendirme

Çin Başkonsolosluk İstanbul web sitesinde vize bölümü seçeneklerini kullanarak konu ile ilgili olan şifrenizi girerek tamamlanmış olan başv...
2023-08-03 18:06:38

Çin Konsolosluk Acente Çalışma Saatleri

Pazartesi, Çarşamba, Cuma günleri   Sabah: 09:00-10:00 saatleri arası acenta başvuruları (tüm vize başvuruları acenta vasıtasıyla k...
2023-08-03 18:05:59
Tüm Duyurular
Yetkili Acentelere İlişkin